SUBARU Impreza 4 doors 2.0L CVT AWD (148 HP)
2012–2016
148
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 89H |
| Front Brakes | Ventilated Discs (277 X 24 Mm) |
| Rear Brakes | Solid Discs (274 X 10 Mm) |