SUBARU Impreza 5 doors 1.6L 5MT AWD (114 HP)
2012–2016
113
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1600cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4415mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs (277 X 24 Mm) |
| Rear Brakes | Solid Discs (274 X 10 Mm) |