SUBARU Impreza Wagon 1.6L 5MT AWD (95 HP)
2003–2005
94
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |