SUBARU Impreza Wagon 1.8L 5MT AWD (103 HP)
1993–1998
102
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1820cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4348mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |