SUBARU Impreza Wagon 2.0L 4AT AWD (125 HP)
2003–2005
123
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |