SUBARU Impreza Wagon 2.0L 4AT FWD (125 HP)
2000–2003
123
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |