SUBARU Impreza Wagon 2.0L Turbo 5MT AWD (225 HP)
2003–2005
221
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |