SUBARU Impreza Wagon 2.0L Turbo 5MT FWD (211 HP)
1993–1998
208
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |