SUBARU Impreza WRX STi 2.5 Turbo 6MT AWD (280 HP)
2005–2007
276
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 392Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |