SUBARU Impreza 1.5L 4AT AWD (110 HP)
2007–2011
108
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4415mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |