SUBARU Impreza 1.5L 5MT AWD (105 HP)
2005–2007
103
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |