SUBARU Impreza 2.5L (WRX) 5MT AWD (240 HP)
2005–2007
227
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |