SUBARU Justy 3 doors 1.3L 5MT AWD (68 HP)
1996–2003
67
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2261mm |
| Kerb Weight | 845kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |