SUBARU Justy 5 doors 1.0L 5MT AWD (50 HP)
1989–1996
50
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 997cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 775kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80/R12 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |