SUBARU Justy 5 doors 1.2L 5MT AWD (67 HP)
1989–1996
66
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1189cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 775kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65/R13 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |