SUBARU Legacy Sedan B4 2.0L 6MT AWD (150 HP)
2009–2014
148
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |