SUBARU Legacy Wagon 2.0d 5MT AWD (150 HP)
2006–2008
148
bhp
Power
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |