SUBARU Legacy Wagon 2.0L 4AT AWD (180 HP)
2003–2006
178
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |