SUBARU Legacy Wagon 2.0L 5MT AWD (125 HP)
2002–2003
123
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |