SUBARU Legacy Wagon 2.0L R 5MT AWD (165 HP)
2006–2008
162
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |