SUBARU Legacy Wagon 2.5L 5MT AWD (156 HP)
2002–2003
154
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 223Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |