SUBARU Legacy Wagon 2.5L GT 6MT AWD (286 HP)
2009–2014
282
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
22.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.1mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1586kg |
| Boot Capacity | 1724L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |