SUBARU Legacy Wagon 2.5L i 5MT AWD (165 HP)
2003–2006
162
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |