SUBARU Legacy Wagon 3.0L R Spec.B 6MT AWD (245 HP)
2006–2008
241
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3000cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 297Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |