SUBARU Liberty Sedan 2.5i CVT AWD (170 HP)
2008–2015
170
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1439kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |