SUBARU Liberty Sedan 2.5L GT 6MT AWD (265 HP)
2008–2015
261
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |