SUBARU Liberty Sedan 3.6L 5AT AWD (260 HP)
2008–2015
256
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3630cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1562kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |