SUBARU Mini Jumbo 3 doors 0.8L 5MT FWD (42 HP)
1988–1991
42
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 758cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 42bhp |
| Power | 31kW |
| Torque | 59Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 136km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3200mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 625kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70Sr12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |