SUBARU Mini Jumbo 5 doors 0.7L 4MT FWD (37 HP)
1988–1992
36
bhp
Power
20.7
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 665cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 36bhp |
| Power | 27kW |
| Torque | 54Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.7s |
| Top Speed | 130km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 32L |
Dimensions & Weight
| Length | 3198mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 612kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70Sr12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |