SUBARU Outback 2.5i AWD CVT (175 HP)
2014–2019
173
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |