SUBARU Outback 3.0R AWD CVT (256 HP)
2014–2019
252
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3063cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 335Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 48mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |