SUBARU R1 0.7L CVT FWD (45 HP)
2005–2010
44
bhp
Power
87
mph
Top Speed
56.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 658cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 58Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56.5mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3284mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2195mm |
| Kerb Weight | 800kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |