SUBARU R2 0.4L 4MT (31 HP)
1969–1972
30
bhp
Power
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 356cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 30bhp |
| Power | 22.4kW |
| Torque | 37Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 2995mm |
| Width | 1295mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 1920mm |
| Kerb Weight | 440kg |