SUBARU R2 0.7L 16V 5MT FWD (53 HP)
2003–2010
52
bhp
Power
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 658cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 52bhp |
| Power | 39kW |
| Torque | 62Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3396mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |