SUBARU R2 0.7L 16V Turbo CVT FWD (63 HP)
2003–2010
63
bhp
Power
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 658cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3396mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 830kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |