SUBARU Solterra 71.4 KWh AWD (218 HP)
2021–
Engine
| Fuel Type | Electric |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2020kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |