SUBARU Subaru Crosstrek 2.0L PHEV CVT AWD (148 HP)
2021–
135
bhp
Power
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 135bhp |
| Power | 100.8kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2664mm |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 98H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |