SUBARU Subaru Impreza Wagon 2.0L R 5MT AWD (160 HP)
2005–
158
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |