SUBARU SVX 3.3L 4AT AWD (250 HP)
1992–1997
247
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3319cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |