SUBARU Trezia 1.3L 6MT FWD (99 HP)
2010–2014
98
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |