SUBARU Vivio 3 Doors 0.7L 5MT (44 HP)
1992–2000
43
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 658cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 43bhp |
| Power | 32kW |
| Torque | 53Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 138km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3299mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2309mm |
| Kerb Weight | 625kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70R12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |