SUBARU XV 1.6i 5MT AWD (114 HP)
2012–2015
113
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1600cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |