SUBARU XV 2.0i CVT AWD (147 HP)
2012–2015
146
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |