SUZUKI Across 2.5L e-CVT AWD (185 HP)
2020–
183
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 227Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |