SUZUKI Aerio / Liana Sedan 1.6L 5MT FWD (106 HP)
2001–2007
105
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1586cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |