SUZUKI Alto 1.1L 5MT (63 HP)
2002–2006
62
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1061cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 85Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3495mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 805kg |
| Boot Capacity | 178L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |