SUZUKI Baleno 1.0L BOOSTERJET 5MT FWD (111 HP)
2016–
110
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 81.7kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R16 83V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |