SUZUKI Baleno 1.0L BOOSTERJET 6AT FWD (111 HP)
2016–
110
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 81.7kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R16 83V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |