SUZUKI Baleno 1.2L DUALJET SHVS 5MT FWD (90 HP)
2016–
89
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 990kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R16 83V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |