SUZUKI Equator Crew Cab 2.5L 5AT RWD (152 HP)
2009–2012
150
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5248mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1781mm |
| Kerb Weight | 1724kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |